Dzisiaj jest: 1.05.2025Imieniny obchodzą: Aniela, Filip, Jakub, Józef

Reklama

Co trzeci Polak nieprzygotowany na nieplanowane wydatki.

|12.05.2024

fot. pixabay.com
Reklama

W związku z koronawirusem, w Polsce zagrożonych jest nawet 2 mln miejsc pracy – wynika z szacunków Personnel Service. W sytuacji prawdopodobnej utraty dochodu, na wagę złota są oszczędności, które pozwalają przetrwać czas poszukiwań nowej pracy. Okazuje się jednak, że z odkładaniem pieniędzy Polacy mogliby radzić sobie lepiej. Z danych Eurostatu wynika, że 29% osób w 2024 roku nie było w stanie ponieść nieoczekiwanych wydatków finansowych. Co prawda Polska odnotowała lepszy wynik niż średnia w Unii Europejskiej, która wynosi 32%. Nadal jednak dzieli nas dystans do takich krajów jak Czechy czy Holandia, gdzie niecałe 22% osób nie ma pieniędzy na nieplanowane koszty.

- W badaniu Eurostatu respondenci zostali zapytani o to, czy byliby w stanie z dnia na dzień ponieść koszt operacji, pogrzebu czy wymiany pralki. Oczywiście jest to niebezpośrednio zadane pytanie o posiadane oszczędności finansowe, które w dobie panującej epidemii koronawirusa, nabierają dużego znaczenia. Ktoś, kto jest w stanie od ręki wymienić zepsutą pralkę, ma zasoby finansowe, które w momencie utraty pracy, mogą zabezpieczyć gospodarstwo domowe na jakiś czas, potrzebny m.in. na poszukiwanie nowego zajęcia – mówi Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service.

Nieplanowane wydatki sporym wyzwaniem dla samotnych

W Unii Europejskiej prawie jedna trzecia osób w 2024 roku nie była w stanie ponieść nieoczekiwanych wydatków finansowych (32%). Najwyższy odsetek odnotowano wśród jednoosobowych gospodarstw domowych: 40% samotnych osób w UE nie posiadało wystarczających oszczędności, w szczególności 56% samotnych rodziców. Co ciekawe, wyższe odsetki odnotowano dla samotnych kobiet (43%) niż dla samotnych mężczyzn (36%).

Najlepszą sytuację, jeżeli chodzi o łatwość pokrywania nieoczekiwanych wydatków, odnotowano w gospodarstwach domowych z dwoma dorosłymi osobami: tylko 25% nie było w stanie sprostać temu zadaniu. Co ważne, posiadanie dzieci nie zmienia drastycznie sytuacji: 28% gospodarstw domowych z dwójką dorosłych i jednym dzieckiem, a także 26% z dwójką dzieci, nie było w stanie ponieść niezaplanowanych kosztów.

Sytuacja w Polsce całkiem niezła w porównaniu do innych krajów

Wśród państw członkowskich Unii Europejskiej odsetek osób niezdolnych do sprostania nieoczekiwanym wydatkom finansowym był najwyższy w Chorwacji (52%), a następnie na Łotwie (50%), Grecji i na Cyprze (po 48%), Litwie (47%) i Rumunii ( 44%).

Najlepsza sytuacja została odnotowana m.in. w Danii (23%), Czechach i Holandii (po 22%) oraz Austrii i Szwecji (po 20%). Polska w tym zestawieniu, znalazła się mniej więcej w połowie stawki – w naszym kraju 29% osób nie było w stanie sprostać nieplanowanym wydatkom. Eksperci Personnel Service, wskazują, że w obecnej sytuacji, w której zagrożone jest nawet 2 mln miejsc pracy, może oznaczać spore kłopoty wielu gospodarstw domowych.

- Mniej więcej co trzeci Polak w momencie utraty pracy, zostaje bez środków do życia. Brak oszczędności to trudna sytuacja, zwłaszcza w dobie panującej epidemii, gdy o pracę jest zdecydowanie trudniej. Co prawda, nadal są branże, które chętnie zatrudniają, ale przebranżowienie nie zawsze jest łatwe. Niemniej należy się spodziewać, że wiele osób, zwłaszcza tych pracujących dotychczas w branży HoReCa będzie szukało możliwości w innych sektorach rynku – podsumowuje Krzysztof Inglot.

Czytaj również

Walentynkowe tradycje na świecie: miłość w rytmie różnorodności kulturowej

Walentynki, obchodzone 14 lutego, to święto, które przekracza granice, manifestując się w różnorodnych formach na całym świecie. Chociaż idea pozostaje ta sama – celebracja miłości – to lokalne zwyczaje i tradycje nadają temu dniu unikalny charakter.

realme 6 lifestyle

Marka realme, najszybciej rozwijająca się marka smartfonów na świecie, oficjalnie zaprezentowała w Polsce najbardziej oczekiwane modele realme 6, realme 6i i realme C3 podczas pierwszej w swojej historii wideokonferencji.

Marzec 2025 w kulturze: ciekawe premiery filmowe i książkowe

Wiosna to czas odnowy, a co może być lepszego na odświeżenie umysłu niż dobra książka lub film? Marzec przynosi ze sobą wiele ciekawych premier, które z pewnością zaintrygują i porwą miłośników kina i literatury.

Wiosenne (i nie tylko!) inspiracje: Cytaty i myśli, które dodadzą optymizmu na co dzień

Choć kalendarz może wskazywać konkretną porę roku, optymizm i pozytywne nastawienie są potrzebne przez cały czas. To one pomagają nam pokonywać trudności, cieszyć się drobnymi radościami i realizować marzenia.

Reklama