Dzisiaj jest: 20.05.2024Imieniny obchodzą: Anastazy, Bazyli, Teodor, Wiktoria

Reklama

Otoskopia - proste badanie słuchu

|15.04.2015

Otoskopia - proste badanie słuchu

Słuch jest jednym z najważniejszych zmysłów. Osoby słabosłyszące mają duży problem z wykonywaniem najprostszych czynności takich jak telefonowanie, czy oglądanie telewizji. Warto więc dbać o słuch. Dziś przyjrzymy się badaniu uszu nazywanym fachowo otoskopią.

Jak wygląda takie badanie?

Za pomocą specjalnego urządzenia ? otoskopu lekarz ogląda wnętrze ucha. Konkretnie odcinek od małżowiny usznej do błony bębenkowej. Badający wprowadza końcówkę otoskopu do ucha. Badanie nie jest bolesne, chyba że w przypadku infekcji. Wiązka światła oświetla wnętrze ucha, a badający delikatnie porusza otoskopem, aby dokładnie obejrzeć ucho. Wprowadzane przez urządzenie delikatny strumień powietrza porusza błoną bębenkową. Na podstawie jej ruchów lekarz jest w stanie określić czy porusza się w sposób prawidłowy.

Nie jest konieczne specjalne przygotowanie się do badania.

Reklama

Za pomocą tego badania można wykryć infekcje uszu, a także perforacje błony bębenkowej.

Kiedy je wykonać?

Istnieje szereg wskazań do przeprowadzenia takiego badania. Przykładowo ból ucha przy pociąganiu lub odczuwalny ból w środku ucha. Także, gdy u badanego występuje perlak , zapalenie ucha zewnętrznego albo przebity bębenek. Albo ubytek słuchu, szumy uszne, czy dzwonienie w uszach.

Trzeba jednak pamiętać, że to badanie nie ujawnia wszystkich problemów słuchu. Czasami mogą być potrzebne dodatkowe badania.

Czytaj również

Lignina, bandaże, gaza - informacje o podstawowych środkach opatrunkowych

Nigdy nie wiadomo gdzie i kiedy może przydać nam się wiedza o tym jak opatrzyć ranę. Czasami nie będzie to duża rana a zwykłe skaleczenie. Dzisiaj kilka informacji na temat opatrunków.

Proste sposoby jak sobie pomóc w rzucaniu palenia

Rzucanie palenia jest bardzo trudne, do tego nie trzeba nikogo przekonywać. Bardzo dużo zależy tutaj od silnej woli rzucającego. Są różne sposoby, które pomagają bardziej lub mniej, warto sobie nimi ułatwić tę trudną i długą drogę do wolności. Oto kilka pomocnych porad.

Dieta na home office

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy przywykliśmy już do myśli, że praca zdalna jest możliwa. Dostosowaliśmy przestrzeń wokół siebie, nauczyliśmy się też odpoczywać w takich warunkach, ale czy zadbaliśmy o dobre odżywianie? Jeśli nie, najwyższy czas to zrobić!

Co jeść, żeby mieć dobry humor?

„Jesteś tym, co jesz” - słowa Hipokratesa znamy wszyscy, ale czy właściwie je rozumiemy?

Reklama